Jakie działania powinno się podejmować w zbożach na wiosnę?
Wiosna to intensywny czas dla rolników, a także ich upraw. Jest to okres siania i sadzenia, ale także pielęgnowania roślin, które zaczęły już kiełkować.
Zboża ozime, czyli pszenica, żyto czy pszenżyto, rozpoczynają w tym czasie intensywny wzrost. Niestety, okres ten sprzyja nie tylko rozwojowi mile widzianych roślin, ale także chwastów. Duża część z nich kiełkuje jeszcze jesienią, a wiosną rozpoczyna okres wegetacyjny o wiele wcześniej niż zboża. Z tego powodu walkę z nimi najlepiej rozpocząć już jesienią, jednak warunki atmosferyczne nie zawsze na to pozwalają.
Intensywne opady deszczu oraz zbyt niskie temperatury mogą znacznie obniżyć skuteczność zastosowanych oprysków. W takim wypadku wiosna jest drugą szansą na zwalczanie chwastów w zbożach. Innymi zabiegami, które mają wpływ na dobry stan upraw, jest także regulowanie łanów, jednak przeprowadza się je dopiero w kolejnej fazie rozwoju roślin.
Jak ochronić zboże przed chwastami?
Przez wiele lat producenci rolni poszukiwali sposobów na to, jak zwalczać chwasty w zbożach w taki sposób, aby jak najmniej zaszkodzić pożądanym roślinom. Okazało się, że grupą środków chemicznych, która działa najskuteczniej, są herbicydy. W jej skład wchodzi wiele substancji czynnych, które można łączyć. Każda z nich działa na inne chwasty, dlatego też przed rozpoczęciem zwalczania chwastów na wiosnę warto przeprowadzić rozeznanie i sprawdzić, czym najbardziej zagrożone są zboża na danej uprawie. Dzięki temu będzie można dobrać te środki, które sprawdzą się najlepiej. Podczas wykonywania oprysku powinny również panować odpowiednie warunki atmosferyczne, które nie zakłócą jego działania. Zarówno moment wykonania zabiegu, jak i kilka kolejnych dni, powinny cechować się brakiem deszczu i dodatnią temperaturą.
Jeśli również zmagasz się z niepożądanymi roślinami na swoich uprawach, zobacz pełen instruktaż przedstawiający jak powinno wyglądać zwalczanie chwastów w zbożach na wiosnę.